Concept of Rate

  • Concept of Rate

    Before defining rate, first we consider some examples. 1. If one dozen eggs cost 24 Rs., what is the cost of 1 egg? (Ans). One dozen eggs cost = 24 Rs             Cost of 1 egg = 24/12=2Rs/egg 2. A car travels 540 km consumed 60 liters petrol. Find distance travelled in liter. (Ans). In […]